Medycyna chińska a bóle głowy – jak akupunktura może pomóc?

Bóle głowy to częsta dolegliwość, z którą pacjenci często zgłaszają się do lekarza. Niekiedy medycyna zachodnia nie jest w stanie znaleźć przyczyny tych dolegliwości, pomimo przeprowadzonych badań wykluczających poważne choroby, jak guzy mózgu. W takim przypadku osoby cierpiące na przewlekłe bóle głowy pozostają z nimi same i starają się znaleźć wytłumaczenie, np. w czynnikach dziedzicznych czy zmianach pogody.

Według medycyny chińskiej bóle głowy są sygnałem, że coś źle działa w organizmie. Przyczyn takich dolegliwości jest wiele i są one różnorodne. Medycyna chińska wykorzystuje na ciele punkty akupunkturowe, czyli obszary bioelektryczne do procesu samoregeneracji. Punkty te są połączone ze sobą i z narządami wewnętrznymi meridianami, czyli kanałami energetycznymi, którymi przepływa energia. Istnieje 12 meridianów energetycznych, z którymi związane są poszczególne narządy wewnętrzne. Bóle głowy mogą być objawem zastoju, nadmiaru, niedoboru tzw. dysharmonii jednego z tych narządów wewnętrznych, które są połączone z meridianami. Dlatego ważne jest znalezienie i usunięcie przyczyn bólu, a nie tylko stosowanie leków przeciwbólowych.

Najczęstsze lokalizacje bólów głowy:

☯️ Czołowy ból głowy. Obie skronie. Zatoki. Może mu towarzyszyć opuchlizna twarzy, przytępione zmysły.

☯️ Ból głowy boczny, połowiczy, jednostronny.

☯️ Ból głowy szczytowy/ czubek głowyTępy ból jest z uczuciem ciężkości w obszarze czubka głowy jak kamień.

☯️ Ból głowy potyliczny / tył głowy często powiązany z bólem szyi i pleców.⛩️

💆‍♀️☯️Według medycyny chińskiej, bóle głowy wynikają z zaburzeń równowagi energetycznej organizmu, które można zniwelować poprzez akupunkturę. Akupunktura to metoda, w której cienkie igły są umieszczane w określonych punktach na ciele, aby pobudzić i zregulować przepływ energii.

Praktycy medycyny chińskiej uważają, że akupunktura może pomóc w usunięciu różnych rodzajów bólu głowy, w tym migreny, napięciowej i związanej z przeziębieniem. Poprawiając krążenie krwi i łagodząc napięcie mięśni, akupunktura może zmniejszyć ból głowy i zminimalizować częstotliwość występowania migreny.

🪡 Akupunktura jest często stosowana jako alternatywna metoda usuwania bólu głowy, szczególnie dla osób, które nie chcą lub nie mogą przyjmować leków przeciwbólowych. W połączeniu z dietą, ćwiczeniami i innymi technikami medycyny chińskiej, akupunktura może stanowić skuteczną i naturalną metodę usuwania bólu głowy.

Terapeuta TCM Katarzyna Gancarz Chocholska

www.piekna.eu

Verified by MonsterInsights