Cellulit – przyczyny i sposoby na tę powszechnie występującą zmianę skórną u kobiet.

Cellulit to powszechnie występująca zmiana skórna, która dotyka głównie kobiet. Objawia się on zgrubieniami i nierównościami skóry, które często przypominają “skórkę pomarańczową”. Choć cellulit nie jest szkodliwy dla zdrowia, to często jest uważany za defekt kosmetyczny i źródło kompleksów u kobiet.

W tym artykule przedstawię przyczyny i sposoby na cellulit.

Rodzaje cellulitu

Faza I – charakteryzuje się niewielkimi grudkami pod skórą, które są widoczne jedynie po ściśnięciu fragmentu ciała.

Faza II – grudki są większe i mogą być widoczne po napięciu mięśni.

Faza III – to widoczne bez ściskania grudki, nieregularna faktura skóry i ból przy dotyku.

Faza IV – widoczne są na pierwszy rzut oka grudki i fałdy, które mogą przebijać przez obcisłe ubrania, a pojawia się ból w najbardziej dotkniętych cellulitem partiach ciała.

Podział cellulitu na poszczególne stadia to jednak nie jedyne kryterium. Istnieją też podgrupy cellulitu, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także sposobem powstawania.

Cellulit wodny dotyka zwłaszcza kobiet stosunkowo szczupłych, u których hormony mogą powodować zaburzony rozkład tkanki tłuszczowej. Skutkuje to nieprawidłowym przepływem krwi w dotkniętych cellulitem fragmentach, a sama dolegliwość może nasilać się w okresie menstruacji. Skóra jest opuchnięta, a po ściśnięciu uwidaczniają się na niej pofałdowane, pęczniejące partie.

Cellulit tłuszczowy powoduje nadmiar kwasów tłuszczowych i najczęściej powstaje u osób z nadwagą lub otyłością. Przyczyną jest głównie podwyższona masa ciała, co powoduje, że skóra staje się wiotka i nadmiernie rozciągnięta. Zmiany można zauważyć nawet gołym okiem.

Cellulit cyrkulacyjny to najtrudniejszy do zwalczenia rodzaj cellulitu, który dotyka przede wszystkim dolnych części ciała, głównie ud. Objawia się twardymi, bolesnymi grudkami. W tym przypadku winowajcami są nadmiernie “zużyte” włókna kolagenowe, które uniemożliwiają prawidłowe krążenie krwi i powodują niedotlenienie komórek.

Przyczyny cellulitu

Cellulit powstaje w wyniku nagromadzenia tkanki tłuszczowej, która łączy się z wodą i toksynami w organizmie. W wyniku tego powstaje tkanka tłuszczowa, która przyciąga płyny i powoduje zwiększenie objętości, co z kolei prowadzi do powstawania charakterystycznych zgrubień na skórze.

Do powstawania cellulitu przyczyniają się również zmiany hormonalne, takie jak ciąża, menopauza i stosowanie hormonalnej antykoncepcji. Ponadto, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, dieta bogata w tłuszcze i cukry oraz palenie papierosów również wpływają na powstawanie cellulitu.

Sposoby na cellulit

Istnieją różne sposoby na cellulit, które można zastosować, aby zniwelować jego objawy lub całkowicie się go pozbyć. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest regularna aktywność fizyczna, która pozwala spalać nadmiar tłuszczu i poprawić krążenie krwi. Ćwiczenia takie jak jogging, pływanie, jazda na rowerze, czy trening siłowy pomagają w walce z cellulitem.Innym sposobem na cellulit jest dieta. Warto zrezygnować z tłustych i słodkich produktów na rzecz zdrowych źródeł białka, warzyw i owoców. Ważne jest również picie dużej ilości wody, która pomaga pozbyć się toksyn z organizmu.

Warto również zastosować różne zabiegi kosmetyczne, takie jak masaże, zabiegi laserowe, radiofrekwencję, czy endermologię, które pomagają w redukcji cellulitu i poprawiają kondycję skóry. Istnieją również specjalne kremy i żele, które pomagają w walce z cellulitem.

Podsumowanie

Cellulit to powszechnie występująca zmiana skórna, która dotyka głównie kobiet. Przyczynami jego powstawania są m.in. nagromadzenie tkanki tłuszczowej, zmiany hormonalne, brak aktywności fizycznej, dieta bogata w tłuszcze i cukry oraz palenie papierosów. Sposobami na cellulit są regularna aktywność fizyczna, dieta, zabiegi kosmetyczne oraz stosowanie kosmetyków. Warto jednak pamiętać, że nie ma żadnego cudownego sposobu na pozbycie się cellulitu w krótkim czasie. Walka z nim wymaga systematyczności i cierpliwości, a efekty będą widoczne po pewnym czasie. Ważne jest także przyjęcie pozytywnego podejścia do swojego ciała i akceptacja ewentualnych niedoskonałości, które są naturalną cechą ludzkiego organizmu.

TmPeGa

www.piekno.eu

Verified by MonsterInsights