Masaż Shantala – co to jest?

Masaż Shantala to indyjska metoda masażu dla niemowląt, która została opracowana przez lekarza francuskiego Frédérica Leboya w latach 70-tych XX wieku.

Nazwa Shantala pochodzi od imienia hinduskiej matki, która pokazała mu tę technikę. Masaż Shantala polega na wykonywaniu określonych ruchów na ciele dziecka, które mają na celu łagodzenie napięcia mięśniowego, poprawę krążenia krwi oraz wzmocnienie więzi między rodzicem a dzieckiem.

Jak wykonywać masaż Shantala?

Masaż Shantala polega na wykonywaniu określonych ruchów na ciele dziecka, które powinny być wykonywane w sposób powolny i delikatny. Najlepiej jest wykonywać masaż na płaskiej, twardo ułożonej powierzchni, takiej jak mata lub łóżko. Można również stosować naturalne olejki, które ułatwiają wykonywanie ruchów i nawilżają skórę dziecka.

Podczas wykonywania masażu Shantala należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe obszary ciała dziecka: brzuch, klatkę piersiową i plecy. Masaż zaczynamy od brzuszka, wykonywując delikatne, okrężne ruchy w kierunku wskazówek zegara. Następnie przechodzimy do klatki piersiowej, wykonując ruchy od środka do zewnątrz, aż do końca żeber. Na koniec przystępujemy do masażu pleców, wykonywując ruchy od szyi do krzyża.

Masaż Shantala może być wykonywany na różne sposoby, w zależności od preferencji rodzica i reakcji dziecka. Ważne jest, aby podczas wykonywania masażu zachować spokój i delikatność, a także reagować na sygnały wysyłane przez dziecko.

Korzyści płynące z masażu Shantala

Masaż Shantala przynosi wiele korzyści dla niemowląt, w tym:

– łagodzenie napięcia mięśniowego i bólu brzuszka,

– poprawa krążenia krwi i układu limfatycznego,

– wzmocnienie więzi między rodzicem a dzieckiem,

– redukcja stresu i napięcia,

– poprawa snu i trawienia,

– rozwijanie zmysłów dziecka.

Masaż Shantala to doskonały sposób na nawiązanie więzi z dzieckiem i poprawę jego samopoczucia. Regularne wykonywanie masażu może pomóc w rozwoju fizycznym i psychicznym dziecka, wpływając na jego rozwój pozytywnie.

Masaż Shantala jest też świetnym sposobem na redukcję stresu u niemowląt. Wcześniej wspomnialem już, że dotyk jest jednym z podstawowych sposobów na komunikację z dzieckiem. Z kolei kontakt fizyczny z rodzicem, na przykład podczas masażu, może pomóc dziecku w redukcji stresu, zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa oraz uspokojeniu. Masaż Shantala jest więc idealnym rozwiązaniem dla niemowląt, które mają trudności z zasypianiem, a także dla tych, które są zaniepokojone i mają problemy z uspakajaniem się.

Masaż Shantala to także doskonały sposób na budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem. Przez masaż, rodzice pokazują dziecku swoją miłość i troskę, a także zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości. To z kolei może przyczynić się do poprawy samopoczucia dziecka, a także wpłynąć na jego rozwój emocjonalny.

Warto również dodać, że masaż Shantala może pomóc w rozwoju niemowląt. Regularne wykonywanie masażu pozytywnie wpływa na rozwój mięśni, poprawia koordynację ruchową, a także pomaga w lepszym rozwoju układu nerwowego. Dziecko ucząc się nowych ruchów podczas masażu Shantala, ma okazję do rozwijania swojego ciała i umysłu.

Nie można jednak zapominać, że masaż Shantala, podobnie jak każda inna forma masażu, ma swoje przeciwwskazania. Nie należy wykonywać go na dziecku chorującym na gorączkę, zakażenie, choroby skórne czy infekcje. Przed rozpoczęciem masażu, warto skonsultować się z pediatrą, który na podstawie stanu zdrowia dziecka, pomoże nam podjąć decyzję, czy taka forma terapii jest dla naszego malucha odpowiednia.

Podsumowując, masaż Shantala to nie tylko przyjemność dla dziecka, ale przede wszystkim doskonała forma komunikacji z niemowlęciem. Wykonywany regularnie, przynosi wiele korzyści, takich jak lepsza koordynacja ruchowa, rozwój mięśni, redukcja stresu i poprawa samopoczucia. To też idealny sposób na nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem i spędzenie z nim wartościowego czasu. Warto zatem przetestować tę formę masażu na swoim maluchu i dostrzec jak wiele korzyści przynosi dla nas i dla naszego dziecka.

Terapeuta Manualny Przemysław Gajek

www.piekno.eu

One thought on “Masaż Shantala – co to jest?

Comments are closed.

Verified by MonsterInsights