Masaż kontralateralny – przyspieszenie gojenia kości i inne korzyści

Masaż kontralateralny to technika masażu, która polega na manipulowaniu mięśniami i tkankami miękkimi po przeciwnej stronie ciała do obszaru, który wymaga masażu.

Podobnie jak w przypadku masażu ipsilateralnego, podczas masażu kontralateralnego używa się różnych technik masażu, takich jak uciskanie, rozciąganie, wstrząsanie i wyciskanie. Ta specjalistyczna technika masażu przynosi wiele korzyści, w tym przyspieszenie gojenia kości, redukcję bólu i napięcia mięśniowego, poprawę krążenia krwi i zwiększenie zakresu ruchu i elastyczności mięśni.

W jakich przypadkach stosuje się masaż kontralateralny?

Masaż kontralateralny stosuje się powszechnie w przypadku złamań kości, aby pomóc przyspieszyć proces gojenia. Stałe, kontrolowane ruchy w strefie przeciwnej do złamanej kończyny, pomagają poprawić jej krążenie krwi, co może zwiększyć szybkość regeneracji i przyspieszenie procesu gojenia kości. Właściwie przeprowadzony masaż kontralateralny może również pomóc w pozbyciu się sztywności mięśni, którą często towarzyszą złamania.

Masaż kontralateralny może być także stosowany przy innych schorzeniach mięśni i tkanek miękkich, takich jak ból pleców, urazy sportowe, skurcze mięśni, osteoporoza, niedowład po udarze oraz ograniczona mobilność.

Jakie korzyści płyną z masażu kontralateralnego?

Poza przyspieszeniem gojenia kości, masaż kontralateralny może przynieść wiele innych korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Kilka z nich to:

– Zmniejszenie bólu i napięcia mięśniowego: Samo złamanie kości prowadzi do skurczów, blokad i napięcia mięśniowego. Dzięki masażowi kontralateralnemu, skurcze mięśni są łagodzone, pomagając w redukcji bólu i napięcia mięśniowego.

– Poprawa elastyczności i zakresu ruchu: Masaż kontralateralny może pomóc w zwiększeniu elastyczności i zakresu ruchu, poprzez rozluźnienie mięśni i tkanek miękkich po przeciwnym złożeniu ciała.

– Poprawa krążenia krwi: Masaż kontralateralny może również pomóc w poprawie krążenia krwi i zapobieganiu powikłań związanych z niedokrwieniem, które często występują po złamaniach kości.

– Redukcja stresu: Masaż kontralateralny pomaga w redukcji stresu i łagodzi napięcie, umożliwiając pacjentom lepsze wykorzystanie okresu rekonwalescencji.

Podsumowanie

Masaż kontralateralny to technika masażu, która polega na manipulowaniu mięśniami i tkankami miękkimi po przeciwnym złożeniu ciała do obszaru, który wymaga masażu. Siła tego techniki tkwi w kontrolowanych ruchach, które mają na celu przyspieszenie gojenia kości, zwiększenie zakresu ruchu i elastyczności mięśni, poprawę krążenia krwi oraz redukcję bólu i napięcia mięśniowego. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda łagodzenia objawów wielu schorzeń mięśni i tkanek miękkich oraz kompleksowej rehabilitacji po złamaniach kości. Ostatecznie, przed podjęciem decyzji o masażu kontralateralnym zaleca się skonsultować się z masażystą lub fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie techniki masażu i intensywność dla uzyskania najlepszych wyników terapeutycznych.

Terapeuta Manualny Przemysław Gajek

www.piekno.eu

One thought on “Masaż kontralateralny – przyspieszenie gojenia kości i inne korzyści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights