Masaż punktów spustowych – relaks dla ciała i umysłu.

W dzisiejszych czasach masaż stał się jednym z najpopularniejszych sposobów relaksacji i utrzymania zdrowia. Jednym z rodzajów masażu, który zyskał popularność w ciągu ostatnich kilku lat, jest masaż punktów spustowych. Masaż ten polega na użyciu ścisłych i skoncentrowanych nacisków na ściśle określonych punktach na ciele. Warto poznać tę technikę bliżej i dowiedzieć się, jakie są jej korzyści dla zdrowia i samopoczucia.

Czym są punkty spustowe i co powodują?

Punkty spustowe, zwane również ukośnymi łącznikami mięśniowymi to miejsca na ciele, w których dochodzi do tworzenia się bolesnych skurczów mięśniowych. Powstają one wskutek przeciążenia, napięcia, urazu lub w wyniku nieprawidłowego ułożenia ciała. Skurcze te powodują ograniczenie zakresu ruchu i ból, który promieniuje do innych części ciała.

Jak działa masaż punktów spustowych?

Masaż punktów spustowych to forma terapii manualnej, która polega na użyciu skoncentrowanych i intensywnych nacisków na określonym punkcie. Naciski te mają na celu wywołanie reakcji mięśniowej, która uwalnia uwięzione napięcie i niweluje skurcze mięśni. Masaż punktów spustowych wymaga precyzyjnej wiedzy na temat lokalizacji punktów spustowych oraz odpowiedniej techniki uciskania. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego masażysty, który posiada doświadczenie w tej dziedzinie.

Korzyści z masażu punktów spustowych

Masaż punktów spustowych ma wiele pozytywnych efektów dla zdrowia i samopoczucia. Jednym z głównych zastosowań tej techniki jest niwelowanie bólu mięśniowego i usprawnianie ruchu. Ponadto, masaż ten może wpływać na poprawę krążenia krwi i ułatwiać regenerację mięśni po treningu. Masaż punktów spustowych jest także skuteczną metodą stosowaną w terapii bólu głowy i migreny. Korzyści te wynikają z faktu, że uciskanie punktów spustowych stymuluje nerwy i wpływa na uwalnianie endorfin, które działają jako naturalne leki przeciwbólowe.

Oprócz niwelowania bólu i poprawiania krążenia krwi, masaże punktów spustowych mają również pozytywny wpływ na układ nerwowy. Stymulowanie określonych punktów pozwala na rozluźnienie napiętych mięśni i zredukowanie negatywnych objawów, takich jak bóle głowy, migrena, a także nerwobóle. Dzięki masażowi punktów spustowych można również poprawić mobilność stawów oraz zwiększyć elastyczność mięśniówki.

Przeciwwskazania do stosowania masażu punktów spustowych

Masaż punktów spustowych to skuteczna terapia, ale wymaga właściwej techniki i wykwalifikowanego masażysty. Warto zwrócić uwagę, że istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tej terapii. Przede wszystkim osoby z chorobami układu krążenia, takimi jak choroby serca, nadciśnienie oraz problemy z krzepliwością krwi powinny unikać masażu punktów spustowych. Osoby ze schorzeniami skórnymi, białaczką, nowotworami, grzybicą oraz zakażeniami bakteryjnymi nie powinny być masowane w miejscach punktów spustowych.

Oto kroki, jak wykonać masaż punktów spustowych:

  1. Znajdź punkt spustowy: Zanim zaczniesz masować, musisz najpierw zidentyfikować punkt spustowy. Możesz to zrobić, szukając obszaru w mięśniu, który jest bolesny, napięty i może powodować ból promieniujący do innych części ciała.
  2. Przygotuj się do masażu: Przed przystąpieniem do masażu punktów spustowych warto się rozgrzać, na przykład poprzez krótkie ćwiczenia rozciągające. Przygotuj także miejsce do masażu, np. miękką poduszkę lub matę do leżenia.
  3. Wybierz odpowiednią technikę masażu: Istnieje kilka technik masażu punktów spustowych, w tym uciskanie, palcowanie, masowanie i rolowanie. Wybierz tę, która będzie dla ciebie najwygodniejsza i najskuteczniejsza.
  4. Rozpocznij masaż: Rozpocznij od delikatnego uciskania lub palcowania punktu spustowego. Następnie zwiększ stopień ucisku stopniowo, aż poczujesz napięcie w mięśniu. Trzymaj nacisk przez kilka sekund, a następnie zwolnij. Powtórz kilka razy, aż poczujesz się bardziej zrelaksowany.
  5. Kontynuuj masaż: Powtórz kroki 4 i 5 na każdym punkcie spustowym, który chcesz zmasować. Upewnij się, że wykonujesz masaż stopniowo i ostrożnie, aby uniknąć urazów.
  6. Zakończ masaż: Po zakończeniu masażu punktów spustowych, delikatnie rozciągnij mięśnie i odpocznij przez kilka minut. Pamiętaj, że nie zawsze trzeba wykonywać masaż punktów spustowych i warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, szczególnie jeśli cierpisz na poważne problemy z mięśniami lub kręgosłupem.

Podsumowanie

Masaż punktów spustowych to technika masażu, która znajduje szerokie zastosowanie w dziedzinie terapii manualnej. Pomaga w niwelowaniu bólu, poprawie mobilności stawów oraz zwiększeniu elastyczności mięśni. Należy pamiętać, że tylko wykwalifikowany masażysta powinien przeprowadzać masaż punktów spustowych, a osoby, które cierpią na określone dolegliwości zdrowotne, powinny zaniechać tej terapii. W przypadku, gdy dochodzi do powstawania takich skurczów, warto skonsultować się z masażystą lub osteopatą, którzy pomogą w leczeniu problemu metodami manualnymi. Dzięki temu uda się skutecznie zwalczyć skurcze mięśniowe i pozbyć się bólu.

Terapeuta Manualny Przemysław Gajek

www.piekno.eu

One thought on “Masaż punktów spustowych – relaks dla ciała i umysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights