Wprowadzenie do rwy barkowej.

Rwa barkowa, znana również jako zespół ciasnoty podbarkowej, to schorzenie dotykające stawu barkowego, które może powodować ból i ograniczenie ruchomości w tej części ciała.

Jest to dość powszechny problem ortopedyczny, który często występuje u osób aktywnych fizycznie, takich jak sportowcy lub osoby wykonujące powtarzające się ruchy ramionami i barkami w swojej pracy.

Objawy rwy barkowej mogą być różne, ale najczęściej pacjenci skarżą się na ból w okolicy barku, który promieniuje wzdłuż ramienia. Może być to ból ostry, przeszywający lub palący, który utrudnia wykonywanie codziennych czynności, takich jak podnoszenie przedmiotów, czesanie włosów czy otwieranie drzwi. Oprócz bólu, pacjenci z rwą barkową mogą odczuwać również sztywność stawu barkowego, trudności w podnoszeniu ramienia czy ograniczenie zakresu ruchu.

Przyczyny rwy barkowej mogą być różnorodne, ale najczęściej wynikają one z nadmiernego ściskania lub uszkodzenia nerwów, które przechodzą przez staw barkowy. Wśród głównych czynników ryzyka należą: nadmierne obciążenie barku, urazy, powtarzające się ruchy ramionami i barkami, a także nieprawidłowe wzorce ruchowe. Rwa barkowa może również być związana z uszkodzeniem ścięgien, mięśni lub więzadeł w okolicy stawu barkowego.

Wpływ rwy barkowej na codzienne funkcjonowanie pacjentów może być znaczący. Ból i ograniczona ruchomość ramienia mogą utrudniać wykonywanie podstawowych czynności, takich jak ubieranie się, mycie się czy przygotowywanie posiłków. Może to prowadzić do ograniczenia aktywności fizycznej i zmniejszenia jakości życia. W przypadku osób pracujących fizycznie, rwa barkowa może stanowić przeszkodę w wykonywaniu obowiązków zawodowych i prowadzić do absencji w pracy.

Leczenie rwy barkowej zależy od nasilenia objawów i przyczyn schorzenia. W większości przypadków zaleca się terapię nieoperacyjną, która obejmuje fizjoterapię, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie oraz stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W cięższych przypadkach, gdy terapia nieoperacyjna nie przynosi ulgi, może być konieczne leczenie operacyjne.

Ważne jest, aby pacjenci z rwa barkową skonsultowali się z lekarzem, jeśli odczuwają ból lub dyskomfort w okolicy barku i ramienia. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą pomóc w złagodzeniu objawów, przywróceniu funkcji ramienia i poprawie jakości życia pacjenta.

Podsumowując, rwa barkowa jest schorzeniem, które może powodować ból, ograniczenie ruchomości i wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjentów. Jej objawy mogą być różne, ale często obejmują ból w okolicy barku, sztywność stawu barkowego i ograniczenie zakresu ruchu. Przyczyny rwy barkowej mogą wynikać z nadmiernego ściskania nerwów lub uszkodzenia tkanek w okolicy stawu barkowego. W celu złagodzenia objawów i przywrócenia funkcji ramienia zaleca się skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie odpowiedniego leczenia, które może obejmować terapię nieoperacyjną lub w przypadkach cięższych – leczenie operacyjne.

Terapeuta Manualny Przemysław Gajek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights