Masaż a Choroby Krążenia

Korzyści i Wpływ na Zdrowie

Choroby krążenia stanowią jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelności na świecie, co czyni je ogromnym wyzwaniem dla dzisiejszej medycyny. Jednym z podejść, które może pomóc w zarządzaniu tym problemem, jest wykorzystanie masaży jako uzupełnienia tradycyjnych terapii. Masaż może przynieść znaczącą ulgę pacjentom z chorobami krążenia, poprawiając ich samopoczucie i jakość życia.

Choroby krążenia – problem globalny

Choroby krążenia obejmują różne schorzenia serca i naczyń krwionośnych, takie jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, arytmie i wiele innych. Są one często wynikiem czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i stres. Choroby krążenia wpływają na jakość życia pacjentów, a także stanowią duże obciążenie systemów opieki zdrowotnej na całym świecie.

Rola masaży w leczeniu i łagodzeniu objawów chorób krążenia

Masaż jest starożytną praktyką terapeutyczną, która może być skutecznym narzędziem w leczeniu i łagodzeniu objawów chorób krążenia. Oto kilka sposobów, w jakie masaże mogą pomóc pacjentom z tymi schorzeniami:

1. Poprawa krążenia: Masaż stymuluje krążenie krwi i limfy, co może pomóc w lepszym dostarczaniu tlenu i składników odżywczych do tkanek. To może być szczególnie korzystne dla osób z niewydolnością serca, które mogą mieć ograniczoną zdolność pompy serca.

2. Obniżanie ciśnienia krwi: Masaż może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi poprzez redukcję stresu i napięcia mięśni. Osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą odnieść korzyści z regularnych masaży.

3. Redukcja stresu: Choroby krążenia często wiążą się z wysokim poziomem stresu. Masaż działa relaksująco na ciało i umysł, pomagając w redukcji stresu i napięcia.

4. Lepsza elastyczność naczyń krwionośnych: Masaż może pomóc w poprawie elastyczności naczyń krwionośnych, co może wpłynąć na lepszą kontrolę ciśnienia krwi.

5. Zmniejszenie obrzęków: U pacjentów z niewydolnością serca lub obrzękiem limfatycznym masaże mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęków poprzez poprawę drenażu limfatycznego.

Bezpieczeństwo i profesjonalizm

Ważne jest, aby masaże były wykonywane przez profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w obszarze masażu medycznego. Przed rozpoczęciem terapii masażem, pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli mają poważne schorzenia serca.

Masaż jest zabiegiem, który może mieć różne skutki w zależności od rodzaju i techniki masażu, a także od stanu zdrowia osoby masowanej. Niektóre choroby krążenia mogą być przeciwwskazaniem do masażu, ponieważ mogą nasilać objawy lub pogarszać stan zdrowia. Zanim zdecydujesz się na masaż, skonsultuj się z lekarzem, który oceni, czy jest on dla ciebie bezpieczny i odpowiedni.

Ogólnie rzecz biorąc, masaż klasyczny ma korzystny wpływ na układ krążenia, ponieważ poprawia przepływ krwi i limfy, zmniejsza obrzęki i napięcie mięśni, a także obniża ciśnienie tętnicze i częstość akcji serca. Jednak w niektórych przypadkach, masaż klasyczny może być niebezpieczny lub nieskuteczny. Nie powinien być stosowany u osób z:

 • nadciśnieniem tętniczym nieleczonym lub niekontrolowanym
 • zaawansowaną miażdżycą naczyń
 • zakrzepowym zapaleniem żył lub zakrzepicą żylną
 • żylakami
 • tętniakami
 • chorobami zapalnymi serca i zastawek
 • świeżym zawałem serca lub dusznicą bolesną
 • nieleczonego wadami serca
 • chorobami krwi z zaburzeniami krzepnięcia

W takich sytuacjach, masaż klasyczny może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, oderwanie zakrzepu lub płytki miażdżycowej, zwiększenie obciążenia serca lub krwawienie. Dlatego należy zachować ostrożność i unikać masażu w miejscach dotkniętych chorobą lub w pobliżu nich.

Istnieją jednak inne rodzaje masażu, które mogą być bezpiecznie stosowane u osób z chorobami krążenia, pod warunkiem, że są one odpowiednio dobrane i wykonywane przez wykwalifikowanego specjalistę. Należą do nich:

 • masaż limfatyczny – polega na delikatnym uciskaniu skóry i tkanki podskórnej w kierunku węzłów chłonnych, co ułatwia odpływ limfy i zmniejsza obrzęki. Jest szczególnie polecany u osób z obrzękiem chłonnym po operacji nowotworu piersi lub innych narządów.
 • masaż relaksacyjny – polega na łagodnym głaskaniu i rozcieraniu skóry i mięśni w celu rozluźnienia napięcia i poprawy samopoczucia. Jest zalecany u osób ze stresem, nerwowością lub depresją, które mogą wpływać negatywnie na układ krążenia.
 • masaż refleksologiczny – polega na stymulowaniu określonych punktów na stopach lub dłoniach, które odpowiadają różnym organom i układom w organizmie. Ma na celu pobudzenie naturalnych mechanizmów samoleczenia i regulacji funkcji życiowych. Może być pomocny u osób z zaburzeniami rytmu serca, niewydolnością krążenia czy nadciśnieniem tętniczym.

Podsumowanie

Masaż może stanowić cenne uzupełnienie tradycyjnych terapii w leczeniu chorób krążenia. Poprzez poprawę krążenia, redukcję stresu i łagodzenie objawów, masaże przynoszą ulgę pacjentom, pomagając im w poprawie jakości życia. Jednak zawsze ważne jest, aby terapia była prowadzona przez wykwalifikowanego profesjonalistę i była dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Współpraca z lekarzem jest kluczowa, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights