Odżywianie w tradycyjnej medycynie chińskiej

Zasady i praktyki

Tradycyjna medycyna chińska (TCM) jest starożytnym systemem medycznym, który od wieków wykorzystuje żywność jako formę leczenia i profilaktyki zdrowotnej. W TCM, odżywianie się jest uważane za kluczowy czynnik wpływający na zdrowie i dobrostan człowieka, a zasady odżywiania się są ściśle powiązane z ogólną filozofią życia i zdrowia.

Zasady zdrowego odżywiania w TCM

Zgodnie z zasadami TCM, każdy pokarm ma swoją właściwą energię, która może mieć wpływ na organizm. Pokarmy są klasyfikowane jako mające naturę yin lub yang, gorące lub zimne, lekkie lub ciężkie. Zaleca się spożywanie pokarmów w sposób harmonijny, przestrzegając określonego czasu i obfitości posiłków oraz ich różnorodności, tak aby utrzymać równowagę w spożyciu pokarmów roślinnych i zwierzęcych.

Oddziaływanie pokarmów na organizm

Według TCM, pokarmy mogą mieć mniej lub bardziej widoczne właściwości lecznicze i oddziaływać na poszczególne narządy wewnętrzne. Na przykład, gorące pokarmy mogą poprawiać krążenie krwi i energii życiowej qi, a zimne pokarmy mogą łagodzić stan zapalny i zmniejszać gorączkę.

Odżywianie się w harmonii z przyrodą

W TCM, człowiek powinien odżywiać się w harmonii z otaczającą go przyrodą, co oznacza, że powinien inaczej odżywiać się w poszczególnych sezonach roku, w porach gorącej i zimnej, suchej i wilgotnej, spokojnej i wietrznej. Przykładowo, wiosną zaleca się spożywanie pokarmów o smaku słodkim i kwaśnym, które pomagają w oczyszczaniu organizmu po zimie, a latem zaleca się spożywanie pokarmów o smaku gorzkim i ostrym, które pomagają w usuwaniu nadmiaru ciepła z organizmu.

Przykłady pokarmów w TCM

W TCM, wiele pokarmów jest uważanych za mające właściwości lecznicze. Na przykład, doufu (ser sojowy) jest uważany za pokarm bogaty w białko i witaminy, który nie zawiera tłuszczu i nie wchłania tłuszczu podczas przyrządzania. Mleko sojowe jest używane jako zamiennik mleka krowiego, a qianbing (sojowo-kukurydziane naleśniki) są uważane za zdrowe i niskokaloryczne. Ryby i mięso drobiowe są zalecane jako źródło białka, a warzywa i owoce są uważane za niezbędne w diecie.

Odżywianie w TCM jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i dobrostan człowieka. Zgodnie z zasadami TCM, pokarmy są klasyfikowane jako mające naturę yin lub yang, gorące lub zimne, lekkie lub ciężkie i mogą mieć mniej lub bardziej widoczne właściwości lecznicze. Zaleca się spożywanie pokarmów w sposób harmonijny, przestrzegając określonego czasu i obfitości posiłków oraz ich różnorodności, tak aby utrzymać równowagę w spożyciu pokarmów roślinnych i zwierzęcych. Człowiek powinien odżywiać się w harmonii z otaczającą go przyrodą, co oznacza, że powinien inaczej odżywiać się w poszczególnych sezonach roku, w porach gorącej i zimnej, suchej i wilgotnej, spokojnej i wietrznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights