Wpływ TCM na medycynę światową

Od Korei po Indie i Europę

Tradycyjna medycyna chińska (TCM) nie tylko rozwinęła się w Chinach, ale miała również znaczący wpływ na medycynę w innych krajach. Jednym z pierwszych przykładów wpływu TCM na medycynę światową jest Korea. Pierwszy koreański lekarz stosujący metody TCM, Kon Mu, przybył do Japonii w 414 roku, aby rozpowszechniać chińską wiedzę medyczną. W 753 roku do Japonii przybył chiński lekarz Jiang Zhen wraz z trzydziestoma pięcioma swoimi najlepszymi uczniami, co jeszcze bardziej umocniło wpływ TCM na medycynę japońską.

Innym przykładem wpływu TCM na medycynę światową są Indie. W 671 roku chiński lekarz Yi Jing mieszkał w Indiach przez dwadzieścia cztery lata, przekazując indyjskim lekarzom wiedzę o TCM. W wyniku tego, chińska medycyna miała znaczący wpływ na rozwój ajurwedy, tradycyjnego systemu medycznego Indii.

Nawet w Europie można znaleźć ślady wpływu TCM na medycynę. Słynny “arabski” lekarz Awicenna (Ibn Sina, 980-1037) czerpał z chińskiej wiedzy medycznej, w tym z Kanonu medycyny Żółtego Cesarza. Kanon ten był również znany w średniowiecznej Europie i miał wpływ na rozwój medycyny w tym okresie.

Współcześnie TCM jest praktykowana i ceniona na całym świecie, a coraz więcej ludzi szuka alternatywnych metod leczenia i profilaktyki. TCM jest również przedmiotem badań naukowych, a coraz więcej dowodów potwierdza skuteczność niektórych chińskich metod leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights