Dna moczanowa to choroba związana z podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi, który krystalizuje się i odkłada w stawach, ścięgnach i tkankach. Charakteryzuje się zwykle nawracającymi epizodami ostrego zapalenia stawów, które objawiają się zaczerwienieniem, tkliwością, gorącem i obrzękiem stawu. Najczęściej dotyczy stawu śródstopno-paliczkowego u podstawy dużego palca stopy, ale może również obejmować inne stawy, takie jak skokowy, kolanowy czy nadgarstka. Dna moczanowa może również powodować guzki dnawe (twarde guzki pod skórą), kamienie nerkowe lub uszkodzenie nerek.
Dna moczanowa jest częściowo uwarunkowana genetycznie, ale jej rozwój i nasilenie zależą również od stylu życia i innych czynników. Do przyczyn dny mogą należeć: nadwaga, nadmierny spożycie alkoholu, mięsa czerwonego i owoców morza, niektóre leki (np. diuretyki), choroby nerek, cukrzyca czy nadciśnienie.
Dna moczanowa nie jest całkowicie uleczalna, ale można ją skutecznie leczyć i zapobiegać jej nawrotom. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych (np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kolchicyny lub sterydów), które łagodzą objawy ostrego ataku dny. Po ustąpieniu bólu i zapalenia należy stosować leki obniżające poziom kwasu moczowego we krwi (np. allopurynol lub probenecyd), które zapobiegają tworzeniu się kryształków i odkładaniu się ich w tkankach. Ważną rolę w leczeniu i profilaktyce dny odgrywa również dieta ograniczająca spożycie produktów bogatych w puryny (np. mięso czerwone, owoce morza, drożdże), alkoholu (zwłaszcza piwa) i fruktozy (np. słodkich napojów). Zalecane jest również picie dużej ilości wody, utrzymanie prawidłowej masy ciała i uprawianie regularnej aktywności fizycznej.