Traumy i Depresja w Stresie Pourazowym według Medycyny Chińskiej

Medycyna chińska to starożytny i kompleksowy system medycyny, który ma długą historię stosowania w leczeniu różnych chorób i stanów zdrowotnych. Jednym z aspektów, które są rozważane w medycynie chińskiej, jest postrzeganie traumy emocjonalnej i psychicznej oraz jej wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Depresja w stresie pourazowym to jedno z takich zagadnień, które w medycynie chińskiej uznaje się za istotny czynnik negatywnie wpływający na równowagę energetyczną organizmu.

Podstawy teorii medycyny chińskiej!

W medycynie chińskiej istnieje przekonanie, że zdrowie psychiczne i fizyczne jest wynikiem harmonijnej równowagi energii w organizmie. Energia ta nazywana jest “qi” (czytane jako “chi”) i przepływa wzdłuż meridianów, czyli niewidocznych ścieżek energetycznych. Istnieją trzy główne aspekty qi, które mają wpływ na zdrowie: yin, yang i zang-fu.

Yin i yang to zasadnicze przeciwstawne, ale komplementarne siły, które występują we wszystkim, co nas otacza. Stan równowagi między nimi jest kluczowy dla utrzymania zdrowia. Natomiast zang-fu odnosi się do narządów wewnętrznych, które odpowiadają za przetwarzanie i dystrybucję qi oraz kontrolę różnych funkcji organizmu.

Trauma emocjonalna i depresja w stresie pourazowym w medycynie chińskiej!

W medycynie chińskiej traumy emocjonalne, w tym te związane z przerażającymi lub tragicznymi wydarzeniami, uważane są za czynniki, które mogą zaburzyć równowagę qi i prowadzić do różnych schorzeń. Depresja w stresie pourazowym to stan, w którym jednostka doświadcza trudności w radzeniu sobie z silnymi emocjami, które pojawiły się w wyniku traumatycznego zdarzenia.

Według medycyny chińskiej, główne organy zaangażowane w doświadczenie emocji to serce, wątroba i śledziona, nerki. Kiedy traumy i depresja w stresie pourazowym wpływają na te organy, może dojść do zablokowania przepływu qi, osłabienia funkcji co prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu.

Równowaga energetyczna a leczenie!

Leczenie traumy i depresji w stresie pourazowym w medycynie chińskiej opiera się na przywracaniu harmonijnej równowagi energetycznej organizmu.
Ciężkie przeżycia mogą spowodować przerażenie i rozłączenie yin od yang, zaburzając równowagę całego organizmu. Dlatego kluczowe jest przywrócenie harmonii energetycznej.

Traumy emocjonalne wpływają na harmonię energetyczną organizmu i mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. Według tej perspektywy różne organy reprezentują różne emocje.

🌊 Nerki: Reprezentują lęk i są związane z doświadczaniem strachu oraz stresu związanego z traumą.

🌳 Wątroba: Symbolizuje złość i frustrację, które mogą pojawić się w wyniku traumatycznych doświadczeń.

🍤 Śledziona: Jest powiązana z zamartwianiem się i obsesyjnym myśleniem, które może wystąpić w reakcji na traumę.

🌍 Żołądek: Odpowiada za trawienie myśli i sytuacji, co odnosi się do trudności w przetwarzaniu i akceptowaniu traumatycznych wydarzeń.

🫁 Płuca: Związane z uczuciem żalu i smutku w wyniku doświadczania traumy.

❤️ Serce: Jest powiązane z radością lub smutkiem, stanowi centrum emocjonalne i może być zranione przez traumę.

Terapia może obejmować różne metody, takie jak:

💜 Akupunktura: Wprowadzenie cienkich igieł w odpowiednie punkty akupunkturowe w celu stymulacji przepływu qi i przywrócenia równowagi.

💚 Ziołolecznictwo: Stosowanie ziół o działaniu harmonizującym na układ nerwowy i wpływających na emocje.

💛 Qi Gong i Tai Chi: Ćwiczenia i techniki oddychania mające na celu uspokojenie umysłu i ułatwienie przepływu qi.

💙 Dieta: Specjalnie dobrana dieta może pomóc w wzmacnianiu organów zaangażowanych w doświadczanie emocji.

🧡 Terapia manualna: Masaż i terapia manualna mające na celu uwalnianie napięć i blokad energetycznych.

❗Należy pamiętać❗

Chociaż medycyna chińska oferuje cenne podejście do leczenia traumy depresji, nie zastępuje ona tradycyjnych metod leczenia psychiatrycznego i psychoterapii. W przypadku doświadczania depresji i innych problemów psychicznych, ważne jest skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą medycznym, który pomoże wybrać odpowiednie podejście terapeutyczne. Kombinacja tradycyjnej medycyny z uzupełniającymi technikami medycyny chińskiej może pomóc w kompleksowym leczeniu traumy i przywracaniu zdrowia psychicznego.

Terapeuta TCM Katarzyna Gancarz Chocholska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights